27 Ocak 2015 Salı

Sınav taktiği- YGS-LYS farkları

  Bu iki sınav öğrencilerden birbirinden tamamen farklı yetenekler beklemektedir. Sınavlar birbirinden farklı olduğu için çalışma taktikleri de farklı olmalıdır.

  YGS sınavı öğrencilerden derslerin temel konuları hakkındaki bilgilerini göstermelerini ister. Bu sınavda gelen sorular soru bankalarında çözdüğünüz soruların birebir aynısı olmaz. Daha çok bilgileri yorumlama yeteneğiniz önemlidir. Bu bölüme çalışırken mümkün olduğunca farklı çeşitte sorular çözmelisiniz. Bilgileri ezberlememeli çıkış yollarını öğrenmelisiniz. Eski yılların sorularını çözmek sizden ne türde yorumlar yapmanız gerektiğini anlamanızı sağlayacaktır. Sorunu kompleksleştirmek yerine basitleştirmeli ve konu hakkınızdaki bilgilerinize dayanarak fikir yürütmelisiniz. Özellikle en çok zorlanılan dersler matematik ve fendir. Matematik kısmı çoğu sayısal öğrencisini bile hayal kırıklığına uğratmaktadır ki bu da bize formülleri ezberlemenin bir önemi olmadığını gösterir. Bu yüzden soru çözerken farklı soru tiplerinin bulunduğu sizi biraz daha zorlayacak kaynaklara yönelin. Fen bilimleri bölümleri ise tamamen yorumun öne çıktığı bir daldır. Burada derslerinizi dikkatle dinlemeniz sizin en büyük yardımcınız olacaktır.Bir klişe ama fen bilgisi derste öğrenilir. Soru çözerek pekiştirebilirsiniz ama yorum yeteneğiniz dersi takip etmenize göre değişecektir. Bu bölümde daha çok okumak öne çıkıyor. Tavsiyem bolca bilimsel kitap okumanızdan yana olacaktır. Popüler bilim dediğimiz çok sıkmayan bilgi dolu kitapları tavsiye ederim. Türkçe bölümü ise tamamen okuduğunu anlamadan oluşmakta bunun içinse yine kitap okumayı tavsiye edeceğim. Bolca anlatım bozukluğu sorusu çözmeyi de unutmayın.

  LYS sınavına gelecek olursak bu sınav önceki sınavdan farklı olarak sizin bilginize yoğunlaşmaktadır. Sayısal bölümler için formüllere yüklenmeli, sözel bölümler içinse ezber yeteniğinizi kullanmalısınız. Bu bölüm bolca soru çözerek pratik yapmanız gereken bir bölüm. Konu sayısı ve zorluk seviyesi olarak YGS'nin üstünde olan bu bölüm sorulara ayrılan süre olarakta YGS'den üstün. Sanırım burada tek kullanacağımız artı süremizin daha fazla olması olacak. Her konudaki detayları bilmelisiniz. Çünkü küçük detayların sorgulandığı bir sınav.

  Çoğu kişinin bir sınavıyla diğer sınavı arasında büyük bir uçurum vardır. Bunun sebebi iki sınavda da aynı taktikle çalışmaktadır. Sınavların farkını iyi anlamalı ve çalışmanızı buna göre yönlendirmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder